Memodo News 15.03
Fotowoltaika obowiązkowa na wszystkich dachach
Europosłowie zatwierdzili w tym tygodniu obowiązek instalowania paneli fotowoltaicznych na dachach budynków w ramach nowelizacji dyrektywy budowlanej. Określa ona dokładny harmonogram integracji instalacji PV w nowych i straszych budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej. Kolejność jest następująca:
2026 r. - nowe budynki komercyjne i publiczne
2027 r. - budynki komercyjne i publiczne poddawane gruntownym renowacjom
2029 r. - wszystkie nowe budynki mieszkalne
2030 r. - wszystkie istniejące budynki sektora publicznego
Ulga termomodernizacyjna na magazyny energii
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że trwają prace nad uwzględnieniem magazynów energii w uldze podatkowej, którą podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku może odliczyć za wydatki poniesione na materiały, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją nieruchomości. W jej ramach można uzyskać nawet do 53 tys. zł. za wszystkie realizowane przedsięwzięcia w posiadanych obiektach.
Jednocześnie resort klimatu powiadomił, iż w najbliższych działaniach skoncentruje się na przydomowych rozwiązaniach energii w planowanych programach dofinansowań. Objąć mają one nie tylko nowych inwestorów, ale również prosumentów posiadających już instalacje PV.
Kolejne wahania w cenach za energię w net-billingu
W styczniu tego roku prosumenci rozliczający się w net-billingu otrzymali 437,02 zł za 1 MWh. Był to wzrost o ponad sto złotych w porównaniu do ubiegłego miesiąca, ale wszystko wskazuje na to, że chwilowy, ponieważ nie zapoczątkował nowej tendencji wzrostowej.
Stawka ogłoszona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na luty to 324,25 zł/MWh, w efekcie czego możemy już powiedzieć, że w okresie ostatnich sześciu miesięcy, tylko raz przekroczyła ona próg 400 zł/MWh.
W odniesieniu do działań rządu mających ułatwić prosumentom pozyskanie magazynów energii, można założyć, że rządzący zamierzają zaadresować niskie ceny poprzez umożliwienie inwestorom maksymalizacji autokonsumpcji.
Wzrost rynku prosumenckiego w Polsce do 2030 roku
Znamy już treść zaktualizowanej wersji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2023 roku. Wskazuje on między innymi cele Ministerstwa Klimatu i Środowiska na rzecz ograniczenia emisji CO2 i kształtowania krajowej energetyki poprzez zwiększenie roli OZE w miksie energetycznym.
Obrana strategia uwzględnia 29,8% udziału odnawialnych źródeł energii w krajowej energetyce, z czego docelowa przewidywana moc instalacji PV ma wynieść 29,3 GW.
Autorzy projektu szacują, że zostanie to osiągnięte poprzez zwiększenie liczby prosumentów do dwóch milionów, w odniesieniu do obecnego 1,2 mln. Przewidywany jest również wzrost znaczenia magazynów energii w instalacjach fotowoltaicznych.
Znamy nazwisko nowej prezes NFOŚiGW
Dorota Zawadzka-Stępniak od 18 marca obejmie stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej pełniła funkcję Dyrektorki Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Przed nową prezes wiele wyzwań, w tym m.in. oczekiwana przez branżę nowa odsłona programu Mój Prąd.
Do zobaczenia!
Za tydzień wrócimy do Was z kolejnymi wiadomościami!