• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Jak zaradzić obciążeniu śniegiem instalacji PV?

Jak zaradzić obciążeniu śniegiem instalacji PV?
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 28. lutego 2024
6 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Polska dzieli się na trzy strefy śniegowe – od 70 kg/m2 do 120 kg/m2. Jak zabezpieczyć moduły PV przed nadmiernym obciążeniem nie tylko w nowych, ale również istniejących już instalacjach fotowoltaicznych? Zima już prawie za nami, a my przygotowaliśmy krótkie opracowanie, żeby pomóc Ci przygotować się na następną. 

Obciążenie śniegiem instalacji fotowoltaicznej

Na sam początek musimy zadać sobie pytanie, czy śnieg zawsze jest problemem dla instalacji PV? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Jest to jednak temat często adresowany przez przyszłych prosumentów, chcących mieć pewność, że ich inwestycja jest odpowiednio zabezpieczona przez zmiennymi warunkami pogodowymi. Opady z jednej strony obniżają wydajność systemu, ponieważ blokują dostęp promieni słonecznych do powierzchni modułu, z drugiej jednak, tworzą realne ryzyko związane z trwałym uszkodzeniem paneli.  

Kluczowym czynnikiem będzie tutaj czas oddziaływania – tym krótszy, im większy jest kąt nachylenia instalacji. W przypadku dachów pochylonych o 25° mamy do czynienia z efektem samoczynnego obsuwania się śniegu. Jeśli jednak opady zaczynają zalegać na modułach, ich zbyt duży ciężar może doprowadzić do uszkodzenia instalacji.

Jak zapobiegać obciążeniu śniegiem instalacji fotowoltaicznej?

W tym wypadku omówimy standardową, przydomową instalację PV z modułami umieszczonymi na dachu. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to dobranie odpowiednich materiałów na etapie projektowym. Trzeba to zrobić z uwzględnieniem tego, w jakiej strefie śniegowej i wiatrowej jest zlokalizowana inwestycja.

Następną kwestią istotną w kontekście obciążenia będą możliwości samego dachu. Oprócz własnego ciężaru, będzie musiał udźwignąć bowiem konstrukcję, moduły, kable i potencjalnie wytrzymać obciążenie śniegiem i wiatrem. Ta druga będzie miała szczególne znaczenie w przypadku powierzchni płaskich, bo wówczas wiatr silniej oddziałuje na panele. 

Znając już wszystkie zagrożenia i mając pewność, że nie ryzykujemy nadmiernym obciążeniem dachu, możemy zadbać o stosowne rozłożenie środka ciężkości i podparcie paneli.

Zaawansowane zabezpieczenia przed obciążeniem śniegiem

W wielu przypadkach opisane powyżej rozwiązania mogą nie wystarczyć – wynika to z różnej intensywności opadów śniegu i zmienności warunków pogodowych. Warto wziąć pod uwagę, że strefa śniegowa określa wyłącznie statystyczną ilość śniegu, jaka może spaść na metr kwadratowy. Tymczasem już pojedyncze przekroczenie dopuszczalnego ciężaru na module fotowoltaicznym przyniesie skutek w postaci trwałych uszkodzeń. 

Inwestor może tego uniknąć wyłącznie poprzez regularną współpracę z firmą instalatorską lub czyszczącą panele. To jednak wiąże się ze stałymi kosztami w okresie zimowym. Alternatywę stanowią narzędzia, które pozwalają sięgać po pomoc wyłącznie wtedy, kiedy naprawdę jest potrzebna. Jedne z wiodących na rynku to K2 Buddy od producenta konstrukcji K2 Systems. 

Jest to urządzenie, które w czasie rzeczywistym mierzy i przesyła komunikaty o obciążeniu modułów. Informacje wysyłane przez aplikację mogą trafiać do właściciela instalacji albo bezpośrednio instalatora lub wskazanej przez inwestora firmy sprzątającej. 

K2 Buddy zostało opracowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie i oszczędnościach dla prosumentów. W regionach, gdzie regularne opady śniegu wymuszają stałe czyszczenie dachu, wdrożenie systemu monitorującego zapobiega niepotrzebnemu serwisowaniu. Z kolei we wszystkich innych gwarantuje dodatkową ochronę. 

Nawet w przypadku lokalizacji nienarażonych na obciążenie śniegiem, które mogłoby skutkować bezpośrednim uszkodzeniem paneli, stosowanie K2 Buddy może wydłużyć żywotność całej instalacji. Pozwala bowiem reagować, kiedy na dachu regularnie zalega niekorzystna dla modułów ilość opadów. W ten sposób chronimy inwestycję przed stałym obciążeniem, które w przyszłości mogłoby negatywnie odbić się na jej działaniu. 

Ze względu na to, że K2 Buddy ma potwierdzoną skuteczność w chronieniu instalacji fotowoltaicznych, producent umożliwia prosumentom wydłużenie gwarancji na konstrukcje K2, kiedy są uzupełnione o system monitorujący. Warto tutaj zaznaczyć, że K2 Buddy możemy umieścić zarówno w nowych, jak i już istniejących instalacjach PV.  

Systemy montażowe od K2

K2 Systems to międzynarodowy producent działający w ponad 130 krajach. Jego konstrukcje podtrzymują instalacje o łącznej mocy 30 GW na całym świecie. W ofercie K2 znajdują się rozwiązania przewidziane zarówno dla dachów płaskich, skośnych jak i fasadowych. Oprócz dość wszechstronnego portfolio, dużą zaletą tego asortymentu są właśnie dodatkowe zabezpieczenia takie jak K2 Buddy i wydłużona gwarancja. 

Podsumowanie

Obciążenie śniegiem instalacji fotowoltaicznej może generować dodatkowe koszty dla inwestora. W określonych lokalizacjach wiąże się bowiem z wydatkami na regularne czyszczenie, a niedopilnowane, może nawet doprowadzić do uszkodzenia paneli PV. 

Problem ten można zaadresować na etapie projektowym. Z uwagi na nieprzewidywalność warunków pogodowych, brak systemu monitorującego zawsze będzie wiązać się z określonym ryzykiem. Może także skrócić żywotność paneli. 

Rozwiązania takie jak K2 Buddy pozwalają inwestorom zaoszczędzić na niepotrzebnym czyszczeniu i serwisowaniu. Jednocześnie chronią instalację PV przed nadmiernym obciążeniem. 

Wnioski

  • Polska dzieli się na trzy strefy śniegowe i dla każdej z nich należy dobrać inne rozwiązania na poziomie konstrukcyjnym.
  • Nadmierna ilość śniegu może trwale uszkodzić panele fotowoltaiczne, a zbyt często zalegający śnieg negatywnie wpływa na ich żywotność. 
  • Brak systemu monitorującego może doprowadzić do uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej. 
  • Rozwiązania takie jak K2 Buddy oferują ochronę przed nadmiernym obciążeniem i wydłużają żywotność instalacji PV.
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.