Instalacja fotowoltaiczna na gruncie
Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie zwykle nie jest pierwszym wyborem ze względu na wyższy koszt początkowy. Mimo to, wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. Argumentują to względami bezpieczeństwa, łatwością serwisu czy estetyką - nie chcą lub nie mogą posiadać paneli na dachu swojego domu czy biura. Najważniejszym argumentem przemawiającym za fotowoltaiką na gruncie jest jednak większa wydajność instalacji.
Instalacje fotowoltaiczne na dachach są korzystniejsze ze względu na oszczędność przestrzeni oraz budżetu. Dlatego jeśli istnieje możliwość wyboru między instalacją na dachu a tą na gruncie – zdecydowana większość wybierze pierwszą opcję. Jednakże w wielu przypadkach montaż paneli na budynku zwyczajnie nie jest możliwy ze względu na specyfikę dachu lub jego zacienie. Wówczas alternatywą jest fotowoltaika na gruncie. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści, a prosumenci coraz częściej są tego świadomi i decydują się na instalację fotowoltaiczną na ziemi, nawet kosztem cennego miejsca na działce.
Jakie zalety ma instalacja na gruncie?
Montaż na gruncie nie stawia ograniczeń przestrzennych. Pozwala na umieszczenie większej liczby paneli słonecznych, co z kolei przekłada się na większą ilość wyprodukowanej energii. Zaletą jest także większa elastyczność - instalacja fotowoltaiczna na gruncie daje możliwość łatwiejszej rozbudowy w przyszłości. Ponadto panele fotowoltaiczne zamontowane na ziemi są zazwyczaj łatwiejsze w serwisie i konserwacji niż te zamontowane na dachu, co przyczynia się do wydłużenia ich żywotności. Dodatkowo, umieszczenie instalacji fotowoltaicznej na gruncie pozwala na efektywne chłodzenie, co stanowi dobre zabezpieczenie przed ich przegrzaniem.
Jednak najważniejszą korzyścią takiego rozwiązania jest większa wydajność instalacji. Montując panele na ziemi, można dokładnie dostosować ich kąt nachylenia oraz orientację do optymalnego wykorzystania światła słonecznego. Tu warto wziąć pod uwagę profil zużycia energii przez domowników. W niektórych przypadkach, szczególnie przy instalacji z magazynem energii, korzystniejsza od instalacji zorientowanej na południe może okazać się instalacja wschód-zachód. Jednak to wszystko nie ma tak dużego znaczenia, jeśli nie dobierzemy odpowiednich modułów fotowoltaicznych.
Moduły bifacjalne - najlepszy wybór do instalacji fotowoltaicznych na gruncie
Moduły bifacjalne, dzięki zdolności do zbierania światła słonecznego zarówno z przodu, jak i z tyłu panelu, wykazują zwiększoną efektywność. Szczególne znaczenie ma tutaj współczynnik albedo. Odnosi się on do zdolności odbijania promieni słonecznych przez nawierzchnię, na której znajduje się instalacja PV. W przypadku modułów bifacjalnych, te odbicia mogą być wykorzystane do generowania dodatkowej energii, co sprawia, że są one znacznie bardziej efektywne. Aby współczynnik albedo był wyższy, wystarczy, że powierzchnia pod panelami będzie jasna, a najlepiej biała.
Należy także pamiętać, by nie mylić pojęć "szkło-szkło" i "bifacjalny" - nie wszystkie moduły szkło-szkło pełnią funkcję bifacjalnych. Nazwa "szkło-szkło" odnosi się jedynie do konstrukcji paneli. W ich przypadku warstwa szkła jest obecna zarówno na przedniej, jak i tylnej stronie modułu. Obecnie większość czołowych producentów decyduje się na zastosowanie tego rozwiązania, pomimo że generuje większy koszt produkcji. Poprawia to jakość, trwałość i niezawodność modułów, co przekłada się na dłuższą gwarancję liniową i na produkt. Moduły szkło-szkło mają również wyższą klasę niepalności, która staje się coraz istotniejsza z uwagi na bezpieczeństwo, a co za tym idzie zaostrzające się wymogi stawiane przez firmy ubezpieczające przydomowe instalacje fotowoltaiczne.
Jolywood z klasą A niepalności
Wybór między modułami bifacjalnymi a tradycyjnymi zależy od indywidualnych potrzeb i warunków instalacji. Jeśli Twojemu klientowi zależy jednak na większej efektywności i bezpieczeństwie oraz jest gotów zainwestować więcej na początku, moduły bifacjalne do instalacji fotowoltaicznej na gruncie to najlepszy wybór. Jedną z najbardziej znanych marek, które oferują moduły bifacjalne jest firma Jolywood.
Jolywood Ltd. to globalny lider w produkcji ogniw fotowoltaicznych typu N, osiągający roczną produkcję na poziomie 3 GW. Firma cieszy się również statusem producenta klasy Tier 1, co potwierdza jej stabilną pozycję finansową na rynku. Wyroby przedsiębiorstwa charakteryzują się wysoką efektywnością, innowacyjnością oraz atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny. Gwarancja wynosząca 30 lat zapewnia solidne fundamenty do bezpiecznego planowania i wdrażania systemów fotowoltaicznych.
Zaletą, która zdecydowanie wyróżnia produkty Jolywood na tle konkurencji jest klasa A reakcji na ogień. Jest ona określona na podstawie obowiązujących regulacji unijnych i potwierdzona licznymi certyfikatami. W ogólnoprzyjętej klasyfikacji moduły Jolywood są oznaczone jako "niepalne" i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. Aktualnie największą popularnością w Polsce cieszą się bifacjalne moduły Jolywood szkło-szkło o mocy: 410 W, 420 W oraz nowość Jolywood 425 W.
Podsumowanie
Instalacje fotowoltaiczne na gruncie stanowią atrakcyjną opcję dla osób, które potrzebują efektywnego źródła energii słonecznej, ale nie mogą zainstalować paneli na dachu. Analiza produktów dostarczonych przez firmę Jolywood pokazuje, że istnieją zaawansowane techniczne rozwiązania, które pozwalają na maksymalizację wydajności takich instalacji. Wybór między fotowoltaiką na gruncie a dachem zależy od indywidualnych potrzeb, ale oba te rozwiązania mogą przynieść znaczne oszczędności i korzyści związane z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych.
Wnioski
- Instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest korzystniejszym rozwiązaniem, jeśli użytkownik posiada na to przestrzeń na swojej działce oraz większy budżet na początku inwestycji.
- Zdecydowanie najbardziej dostosowaną technologią do tego typu instalacji są moduły bifacjalne.
- Jednym z najbardziej znanych i sprawdzonych producentów jest firma Jolywood, która posiada w swojej ofercie moduły bifacjalne szkło-szkło.