• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Magazyn energii cena - dlaczego warto zainwestować

Magazyn energii cena - dlaczego warto zainwestować
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
9 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Nie ulega wątpliwościom, że boom na magazyny energii rozpoczął się już na dobre. Planowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany w prawie energetycznym mają zachęcić prosumentów do inwestycji w magazyny energii o pojemnościach większych niż moc instalacji PV, a w nadchodzącym programie dofinansowań Mój Prąd 6.0 urządzenia te będą obowiązkowym elementem systemów, na które można uzyskać dofinansowanie. 

Coraz więcej osób prywatnych i firm zadaje sobie zatem pytanie, dlaczego warto zainwestować w magazyn energii - ile kosztują takie rozwiązania i czy warto się na nie zdecydować? 

Co to jest magazyn energii?

Najczęściej magazynem energii nazywany urządzenie, które przechowuje energię elektryczną celem późniejszego wykorzystania jej. Najpopularniejsze typy tych urządzeń to akumulatory litowo-jonowe, dla których alternatywę stanowią baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, wyróżniające się większą trwałością i bezpieczeństwem stosowania. 

W praktyce magazyn energii pozwala na efektywne zarządzanie energią, co jest szczególnie ważne w kontekście dzisiejszych stawek w net-billingu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zamiast oddawać energię do sieci po niekorzystnych cenach, instalacja magazynuje ją na późniejsze godziny i wówczas wykorzystuje, zamiast kupować z zewnętrznego źródła. Przekłada się to na oszczędności, które oferuje magazyn energii – cena jest tutaj uzasadniona zmniejszeniem ilości kupowanej energii elektrycznej. 

Magazyn energii cena – od czego zależy koszt?

Koszty inwestycji w magazyn energii mogą różnić się od kilku czynników - pierwszym z nich jest rodzaj technologii, w jakich zostały wykonane. Obecnie dużą popularnością cieszą się akumulatory litowo-jonowe, a alternatywę stanowią rozwiązania LFP lub LFP bez kobaltu. Pod tym względem dobrze jest zainwestować w trwalsze rozwiązania, ponieważ żywotność magazynu energii mierzymy w cyklach ładowania - im większa, tym dłużej urządzenie będzie nam służyć. Warto tutaj pamiętać, że pełen cykl wymaga całkowitego rozładowania i naładowania pojemności netto. 

Kolejnym czynnikiem jest właśnie pojemność magazynu, gdzie warto zwrócić uwagę na to, iż podawana jest ona najczęściej w wartościach brutto i netto. Ta druga będzie oznaczała rzeczywistą ilość energii z jakiej możemy korzystać przy maksymalizowaniu autokonsumpcji lub zasilaniu domu z wykorzystaniem zasilania awaryjnego albo backupu. Obecnie dużą popularnością cieszą się magazyny energii 10 kWh, które spełniają podstawowe potrzeby mniejszych instalacji przydomowych. O tym, na jak długo wystarczą, możesz przeczytać w naszym opracowaniu. Nieco większe instalacje lub podstawowe zastosowania komercyjne będą wymagać większej pojemności, dlatego w takich wypadkach należałoby się zastanowić nad magazynami energii 20 kWh. Stawiając na konkretną pojemność dobrze jest uwzględnić bieżące tendencje rynkowe, zgodnie z nimi zaś pojemność instalowanych domowych systemów magazynowania energii stale wzrasta. 

W ostatecznym rozrachunku cenowym dobrze będzie uwzględnić również koszty instalacji, które mogą się różnić w zależności od wybranych rozwiązań danego producenta, a także funkcjonujące obecnie dotacje i ulgi podatkowe. Wiadomo już na przykład, że korzystając z programu Mój Prąd 6.0 będzie można otrzymać dofinansowanie na zakup magazynu energii. 

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

Magazyny energii oferują szereg korzyści dla prosumentów. Zaczynając od zwiększenia zużycia własnego, pozwalającego na ograniczenie ilości energii oddawanej do sieci elektroenergetycznej, a kończąc na chronieniu przed koniecznością zakupu dodatkowej energii, stanowią niezbędny element każdej nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej i są niezbędne do optymalnego zarządzania energią. Główne korzyści, które warto wziąć uwagę przy analizowaniu ceny magazynu energii, to: 

Zwiększenie autokonsumpcji

Jednym z głównych powodów instalacji magazynów energii jest maksymalizacja autokonsumpcji, czyli zużycia własnego energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. W standardowych systemach bez magazynów, autokonsumpcja wynosi średnio około 20%, co oznacza, że większość wyprodukowanej energii trafia do sieci.  

Dzięki magazynom energii możemy zwiększyć autokonsumpcję nawet dwukrotnie, co przekłada się na znaczne oszczędności. Nadmiar energii zgromadzony w ciągu dnia może być wykorzystany wieczorem, w nocy lub w pochmurne dni, kiedy produkcja z paneli jest ograniczona. To też pierwszy krok do tego, by stworzyć nowoczesną instalację, którą w przyszłości możemy uzupełnić o pompę ciepła lub stację ładowania EV. 

Poprawa bezpieczeństwa energetycznego

Instalacja magazynu energii zwiększa niezależność od zewnętrznych dostawców energii. W przypadku awarii sieci, magazyn energii może zasilać ważne urządzenia domowe, takie jak lodówka, brama garażowa, światła czy router internetowy. Dzięki temu inwestor posiada pewność, że nawet w razie przerwy w dostawie prądu, jego podstawowe potrzeby energetyczne będą zaspokojone. Dodatkowo, niektóre systemy magazynowania energii oferują pełen backup, co oznacza, że mogą zasilać całe gospodarstwo domowe w przypadku awarii sieci, co jeszcze bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego. 

O tym, kiedy warto zdecydować się na zasilanie awaryjne lub pełen backup, przeczytacie w naszym poradniku

Optymalne zarządzanie energią

Magazyny energii doskonale współpracują z nowoczesnymi systemami magazynowania energii, umożliwiającymi inteligentne zarządzanie nią. Pod tym względem należy zweryfikować, czy rozwiązanie danej firmy współpracuje z preferowanym przez nas systemem EMS - coraz częściej producenci oferują także własne rozwiązania, składające się na pełne ekosystemy. EMS tego typu pozwala na monitorowanie, analizę i optymalizację zużycia energii w gospodarstwie domowym, a także automatycznie podejmuje decyzję o tym, kiedy wykorzystać zmagazynowaną energię i do jakich odbiorników ją przekierować w najbardziej efektywny sposób. 

Oszczędność energii i kosztów

Magazyny energii pozwalają na redukcję obciążenia sieci w godzinach szczytu, co może przynieść korzyści finansowe w systemach taryfowych, gdzie ceny energii różnią się w zależności od pory dnia. Dzięki magazynowi można korzystać z tańszej energii w godzinach poza szczytem, a także unikać wysokich opłat za energię pobieraną z sieci w godzinach, gdy jej koszt jest najwyższy. Ponadto, dzięki lepszemu wykorzystaniu energii wyprodukowanej przez własne panele fotowoltaiczne, można znacznie obniżyć rachunki za prąd. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla prosumentów rozliczających się zgodnie z taryfami dynamicznymi w net-billingu, które funkcjonują w Polsce od 01 lipca 2024 roku. 

Korzyści ekologiczne

Magazyn energii w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną przyczynia się do większej efektywności energetycznej i zrównoważonego wykorzystania energii odnawialnej. Ograniczenie ilości energii pobieranej z sieci oznacza mniejsze zużycie paliw kopalnych i niższą emisję CO2, co ma pozytywny wpływ na środowisko. To rozwiązanie przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi i wspiera globalne cele związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Z tego powodu magazyny energii to doskonała inwestycja dla firm, które kładą nacisk na ekologiczną działalność. Właśnie ta ich specyfika sprawia również, iż zarówno krajowe jak i unijne przepisy sprzyjają rozwojowi magazynów energii. 

Magazyn energii – cena, która się zwróci

Instalacja magazynu energii wiąże się z początkowym nakładem finansowym, ten jednak można zamortyzować z pomocą krajowych programów dofinansowań. Warto traktować to jak inwestycję, która nie tylko się zwróci, ale także przyniesie korzyści w dłuższej perspektywie. Chroni bowiem prosumentów przed wzrostem cen energii elektrycznej i czyni instalację fotowoltaiczną prawdziwym narzędziem do generowania prądu na wyłącznie własne potrzeby, nie zaś przydomową elektrownią, z której energia i tak w większości jest oddawana do sieci po niekorzystnych stawkach. 

Ważnym aspektem bezpieczeństwa takiego rozwiązania jest fakt, że magazynu energii są trwałe i mają długą żywotność, zapewniają zatem oszczędności i niezawodne źródło magazynowanej energii na wiele lat. Potwierdzają to gwarancje sięgające nawet dziesięciu lat.  

Podsumowanie

Posiadanie magazynu energii przy instalacji fotowoltaicznej przynosi wiele korzyści, od zwiększenia autokonsumpcji i oszczędności kosztów, po poprawę bezpieczeństwa energetycznego z wykorzystaniem zasilania awaryjnego lub pełnego backupu.

Dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią i możliwości wykorzystania zgromadzonej energii w dowolnym momencie, magazyny energii stanowią wartościową inwestycję, która zapewnia niezależność energetyczną i większą efektywność systemu fotowoltaicznego.

Wnioski

  • Cena magazynu energii jest uzależniona od wybranej technologii i pojemności systemu. 
  • Zakup takiego rozwiązania to stabilna inwestycja, która od razu zaczyna się zwracać, ograniczając ilość oddawanej energii i tej kupowanej z sieci. 
  • Magazyny energii zwiększają niezależność energetyczną gospodarstwa domowego, w niektórych przypadkach oferując nawet pełen backup. 
  • Systemy magazynowania energii to ekologiczne rozwiązanie, które odciąża krajową sieć energetyczną, są zatem promowane zarówno przez krajowe, jak i unijne prawo.
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie