• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Domowy magazyn energii

domowe magazyny energii
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 05. stycznia 2024
10 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Od czasu wprowadzenia net-billingu coraz częściej pojawiają się pytania o opłacalność instalacji fotowoltaicznych i efektywne zarządzanie energią w gospodarstwach domowych. Biorąc pod uwagę nowelizację prawa energetycznego i ustawy o OZE nie ulega wątpliwościom, iż na znaczeniu zyskuje nie ilość wyprodukowanej energii, ale generowanie jej na użytek własny i unikanie czerpania prądu z sieci, kiedy jest najdroższy. Jednym z rozwiązań stanowiących odpowiedź na tę sytuację rynkową, są domowe magazyny energii, które pozwalają nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale również zwiększyć niezależność energetyczną.

GoodWe
GoodWe Lynx Home F Plus - LX F13.1-H

Czym są domowe magazyny energii?

Domowe magazyny energii to urządzenia umożliwiające gromadzenie nadmiaru energii elektrycznej wytworzonej w domu, na przykład przez instalację fotowoltaiczną. Zgromadzona energia może zostać wykorzystana w wybranych momentach – gdy produkcja energii jest zbyt niska, kiedy ceny za energię są zbyt wysokie lub podczas awarii. Stanowią one nieodłączny element domowych systemów magazynowania energii.

Z czego składa się system magazynowania energii?

1. Akumulator

Jest to urządzenie przechowujące energię elektryczną w postaci chemicznej. Najpopularniejsze akumulatory na polskim rynku to litowo-jonowe i ołowiano-kwasowe.

2. Inwerter

Przekształcają prąd stały zgromadzony w domowym magazynie energii na prąd zmienny, możliwy do wykorzystania w gospodarstwie domowym. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu inwertery hybrydowe 3-fazowe.

3. Urządzenia do monitorowania i kontroli

Domowe magazyny energii najczęściej łączy się ze sprzętem przeznaczonym do monitorowania zużycia energii i kontroli nad magazynowaną energią. Obecnie coraz więcej producentów daje właścicielom instalacji możliwość kontrolowania systemu poprzez aplikacje na urządzenia mobilne.

SolarEdge
Komplet - Magazyn energii SolarEdge Home 48V - 9,2 kWh

Zalety posiadania domowych magazynów energii

1. Oszczędność pieniędzy

Główną zaletą posiadania domowego magazynu energii jest oczywiście oszczędność w rachunkach za prąd. Możliwość magazynowania energii w okresach niskiego zużycia lub wysokich cen przekłada się na niższe rachunki za prąd. To szczególnie istotne w dobie net-billingu i przy dobrowolności taryf dynamicznych wprowadzonych przez nowelizację prawa energetycznego.

Z danych opublikowanych przez Instytut Energii Odnawialnej wynika, że największą stopę zwrotu gwarantują właśnie instalacje wykorzystujące domowe magazyny energii. Te zaś mogą podnieść wskaźnik autokonsumpcji od 20% do nawet 40%.

2. Niezależność energetyczna

Domowe magazyny energii zwiększają niezależność energetyczną. Jeśli instalacja PV powstaje w miejscu, w którym często dochodzi do awarii infrastruktury, lub z przyczyn indywidualnych jej właściciel chce mieć pewność, że określone układy będą miały zapewnione stały dopływ prądu, efekt ten możemy uzyskać właśnie poprzez dobranie odpowiedniego domowego magazynu energii.

3. Poprawa efektywności instalacji OZE

Ilość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną zależy od warunków pogodowych. Połączenie jej z domowym magazynem energii sprawia, że gospodarstwo domowe może korzystać z wyprodukowanego przez siebie prądu nawet w pochmurne dni. W ten sposób zwiększa się wskaźnik autokonsumpcji i rośnie stopa zwrotu inwestycji.

4. Ekologia i sieć energetyczna

Korzystanie z domowych magazynów energii na potrzeby własne przekłada się na mniejsze wykorzystanie źródeł energii konwencjonalnej, co oznacza korzyść dla środowiska naturalnego. Jednocześnie zmniejsza się obciążenie sieci energetycznej, powiększając przestrzeń pod kolejne przyłączenia.

Jak działają domowe magazyny energii?

W uproszczeniu, podstawowa idea działania domowych magazynów energii jest nieskomplikowana. Ich najczęstsze zastosowanie polega na gromadzeniu energii wtedy, gdy występuje jej nadmiar, oraz dostarczaniu jej do gospodarstwa domowego, kiedy jest potrzebna. Proces ten najczęściej optymalizuje się poprzez zastosowanie algorytmów uwzględniających prognozy pogodowe, ceny energii i wzorce zużycia - właśnie dlatego magazynowanie energii wymaga skutecznego zarządzania nią, aby maksymalizować korzyści.

Sungrow
Sungrow SBR128 bateria

Jak wygląda proces instalacji domowych magazynów energii?

1. Ocena zużycia energii

To ważny krok, pozwalający określić zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego. Z danych opublikowanych przez Instytut Energii Odnawialnej wynika, że właśnie unikanie przewymiarowania instalacji fotowoltaicznej zapewnia większą autokonsumpcję.

2. Analiza instalacji fotowoltaicznej

Jeśli w nieruchomości funkcjonuje już instalacja fotowoltaiczna, należy określić, czy falownik, w który została wyposażona, jest w stanie ładować domowy magazyn energii, a także sprawdzic jego kompatybilności z dostępnymi na rynku bateriami.

3. Wybór baterii

Najważniejszy element domowego magazynu energii. Znając profil zużycia i wiedząc z jakim sprzętem kompatybilny będzie falownik, możemy dobrać urządzenie dostosowane pojemnością do zapotrzebowania gospodarstwa domowego.

4. Instalacja

Ze względu na popularność domowych magazynów energii funkcjonujących w systemie plug&play, a także dostępność na rynku stosunkowo lekkich modeli, instalację mogą przeprowadzić nawet dwie osoby.

5. Konfiguracja, monitorowanie i konserwacja

Po skonfigurowaniu oprogramowania, ostatnim krokiem będzie monitorowanie informacji napływających z domowego magazynu energii. Są to urządzenia przeznaczone do użytkowania przez lata, dlatego warto pamiętać, że okresowo powinny zostać poddane konserwacji przez profesjonalistę.

Domowe magazyny energii to istotny element portfolio instalatora PV

Polska branża fotowoltaiczna doświadczyła już zjawisk bardzo wysokiego popytu - działo się tak zarówno w kontekście instalacji fotowoltaicznych jak i pomp ciepła. Ze względu na zmiany jakie przyniósł net-billing, rosnące obciążenie sieci energetycznej, korzystne przepisy dla posiadaczy domowych magazynów energii i wzrost autokonsumpcji, możemy spodziewać się, że teraz nastąpi wzrost zapotrzebowania na domowe magazynowanie energii.

Eksperci już zapowiadają, że nawet bez dodatkowych programów wsparcia ze strony rządu, popyt na magazyny energii do instalacji prosumenckich będzie wzrastał - mogą bowiem dwukrotnie podnieść wskaźnik autokonsumpcji, przekładający się bezpośrednio na stopę zwrotu instalacji fotowoltaicznej. W godzinach szczytu nie opłaca się już sprzedawać energii – warto ją jednak magazynować i wykorzystywać wtedy, kiedy prąd byłby najdroższy.

Pylontech
Pylontech Force H1 17,76 kWh

Dlaczego warto uwzględnić domowe magazyny w ofercie?

1. Maksymalizacja zysków klienta

Jak zostało napisane wcześniej, dodanie domowego magazynu energii PV do instalacji fotowoltaicznej pozwala na lepsze wykorzystanie energii słonecznej. Inwestorzy coraz częściej zastanawiają się nad opłacalnością instalacji fotowoltaicznych, a net-billing i niskie ceny za produkowaną energię w godzinach szczytu budzą w nich wątpliwości. Odpowiedzią na podobne rozważania jest technologia zdolna nawet podwoić autokonsumpcję.

2. Elastyczność ofertowa

Dodanie domowych magazynów energii do swojej oferty usługowej może przełożyć się na dotarcie do większej liczby klientów, zwłaszcza tych, którzy są zainteresowani kompleksowymi i nowoczesnymi rozwiązaniami. Zrównoważone źródła energii stają się coraz atrakcyjniejsze, więc oznacza to większą konkurencyjność na rynku fotowoltaicznym.

3. Efektywność energetyczna

Standardowe instalacje fotowoltaiczne bardzo polegają na warunkach atmosferycznych. System składający się z modułów PV i falownika stringowego będzie uzależniony od długości dnia i pogody. Do tego może produkować energię, kiedy zapotrzebowanie gospodarstwa domowego jest niskie, co prowadzi do sprzedania jej po niskich cenach. Z domowymi magazynami energii unikamy tego problemu, ponieważ niewykorzystaną energię możemy przechować i wykorzystać podczas gorszej pogody.

4. Dobry wpływ na rynek

Jednym z największych wyzwań polskiej branży PV jest wydajność sieci energetycznej. Coraz częściej pojawiają się odmowy wydania warunków przyłączeniowych dla instalacji fotowoltaicznych. Zjawisko to może utrudniać rozwój rynku, a domowe magazyny energii są jednym z potencjalnych rozwiązań. Jak wynika bowiem z danych, gospodarstwa domowe zdolne do magazynowania prądu, nie obciążają tak infrastruktury energetycznej.

5. Inteligentne zarządzanie energią

Wśród osób rozważających zainwestowanie w domową instalację PV coraz popularniejsza jest potrzeba posiadania kontroli nad domowym systemem zarządzania energią. Rozwiązania dostarczane przez producentów są najczęściej wyposażone w oprogramowanie, często w aplikacje na urządzenia mobilne, dające właścicielowi instalacji poczucie bezpieczeństwa, kontroli i pełen wgląd w działanie jego inwestycji.

Jak uzupełnić portfolio o domowe magazyny energii?

Większość informacji można obecnie pozyskać zarówno od producentów, jak i hurtowni fotowoltaicznych. Rosnąca popularność domowych magazynów energii sprawia, że coraz łatwiej jest zdobyć kompetencje w zakresie dołączania ich do instalacji fotowoltaicznych. Często są to urządzenia intuicyjne i działające w trybie plug&play, co ułatwia cały proces.

W przypadku istniejących już instalacji fotowoltaicznych, najważniejsze będą kwestie kompatybilności. Sprawdzić je możesz z wykorzystaniem naszego Przeglądu Systemów Magazynowania Energii.

Domowe magazyny energii – czy warto?

Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Domowe magazyny energii to odpowiedź na bieżące wyzwania rynku, takie jak zapotrzebowanie na autokonsumpcję i obciążenie sieci energetycznej. Gwarantuję tę niezależność i wolność od wysokich cen prądu, której od początku szukano w instalacjach V. Pozwalają zmaksymalizować korzyści z energii odnawialnej i zwiększają komfort życia.

Stanowią nową perspektywę na rynku polskiej branży fotowoltaicznej i co istotne, umożliwiają rozszerzenie oferty usługowej tak, aby odpowiedzieć na bieżące zapotrzebowanie dzisiejszych inwestorów.

Chcesz wiedzieć więcej?

Obejrzyj domowe magazyny energii w naszym e-shopie.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.